Horoszkópállítás elméleti alapja I. – grofi coex-rendszerek

Szerző: | jún 21, 2019 | Asztrológia, Horoszkópállítás, Integrál pszichológia, Pszichológia

Horoszkópállítások során a mező segítségével vagyunk képesek ránézni saját magunkra. De vajon ez mitől működik, mi van a hátterében?

Amikor  elkezdett foglalkoztatni az asztrológia térbeli megjelenítése, Stanislav Grof coex elmélete jutott legelőször eszembe. Vajon a coex-rendszerek hogy jelennek meg a térben a  horoszkópon keresztül? Megjelenik-e egyáltalán? Ez volt az első, amit mindenképp tesztelni akartam …

Azóta már több, csoportos és egyéni állításon vagyok túl, és elmondhatom, hogy IGEN. Teljesen működik és használható is.

Inkább kezdem legelejéről a bemutatását.

 

Stanislav Grof és a coex-rendszerek

Stanislav Grof (Prága, 1931. július 1.) cseh származású pszichiáter, aki jelenleg az USA-ban él. Nevéhez fűződik a holotróp légzés, a születés kori és előtti traumák feltérképezése, a spirituális krízis felismerése és kezelése, az LSD terápia és kutatása (mielőtt betiltották, pszichiáterek vizsgálták a hatását). A pszichológia egyik ágazatának, a transzperszonális pszichológiának atyja, melyben elfogadottak a személyen túli tapasztalatokat és megéléseket is.

Mindemellett a coex-rendszerek (system of condensed experience), vagy magyarra fordítva: „sűrítettélmény-rendszerek” elméleti alkotója.

Ennek lényege, hogy az emlékeinkhez kapcsolódó érzelmeink nem külön-külön tárolódnak a tudattalanban, hanem erősen összefüggő rendszereket alkotnak.  A COEX-rendszer érzelmi töltésű emlékei különböző korszakainkból származnak, s hasonlóságuk szerint rendeződnek össze: érzelmi vagy testérzet alapján. Mindegyiknek van egy alaptémája, mely mindig variálódik a különböző életszakaszokban. Ilyen rendszerekből egy embernél több is lehetséges, de mindenkinél más mennyiségű és jelentőségű. Például lehet, hogy az egyik rendszer a megszégyenítéssel, lealacsonyítással kapcsolatos megéléseket tartalmazza, míg egy másik coex közös alapja a szorongás, vagy elutasítás, vagy szexualitással kapcsolatos negatív élmények. Természetesen nem csak negatív, hanem pozitív élmény sűrítmények is lehetségesek.

Több hasonló elmélet született már, viszont ami szerintem sajátosan grofi, hogy a születési traumát kihangsúlyozza. Szerinte minden coex-rendszer a születés traumára rakódik rá, mivel a születés pillanata nagyon gazdag mind érzelmekben, mind testérzetekben, így minden téma, mely életünk során elő jön nálunk, a születés pillanatában is jelen van. Grof viszont itt sem áll meg … Gyökereik mélyebbről, a transzperszonális szintekről származnak, mint például elmúlt életek megéléseiből, Jungi archetípusokból, különböző állatokkal és egyebekkel történő azonosulásokból.

Miért is fontosak ezek a sűrítettélmény-rendszerek? Hisz ezeken keresztül érzékelhetjük saját magunkat, a körülöttünk lévő világot, s a minket ért behatásokra is ezek alapján reagálunk.

Amit még érdemes tudni róluk, hogy egyes élmények beaktiválhatják őket, de fordítva is igaz, akár egy coex-rendszer hatására is generálódhatnak események.

Stanislav Grof erre hozott egy nagyon izgalmas és érdekes példát könyvében, melyet szívből ajánlok. A címe: A jövő pszichológiája a pszichológia jövője.

A jövő pszichológiája, a pszichológia jövője

Stanislav Grof könyve

 

Coex elmélet és az asztrológia kapcsolata

Engem azért fogott meg ez az elmélet, mert egyrészt nem szűkül le a gyermekkori traumákra, hanem többrétegűen gondolkodik. Úgy is vehetem, hogy az élményeink hagyma szerűen rétegződnek egymásra.

Mindemellett asztrológusként is hasonlóan értelmezem a horoszkóp ábrát. Ugyebár az asztrológia alapja is a születés pillanatára felállított képlet, mint ahogy Grof is ezt az idő pillanatot emeli ki.

Horoszkópábrákról is azt gondolom, hogy a születési képlet energia sűrítmény, számtalan előző életek sűrítménye. Ebbe beleértem az egész képletet, minden bolygójával és azok állásával, kapcsolódásával együtt. S ebbe a „sűrítménybe” beletartoznak a Jungi archetípusok és analógiák is.

 

Horoszkóállítások tapasztalatai

A születési képlet felállításánál a benne szereplő bolygókat és fontosabb pontokat tesszük bele a térbe, kör alakban, éppen úgy, ahogy a horoszkóp ábra mutatja.

Egy állítás során megmaradhatunk az archetípusok szintjén, megfigyelve a közöttük lévő kapcsolódásokat. Ugyanakkor akár tovább is mehetünk, kilépve helyükről hagyhatjuk, hogy a bolygók, mint belső személyiségrészek, mélyebben megismerhessék egymást.

Nagyon gyakran előfordul, hogy elmozdulás esetén az adott bolygóállásnak megfelelő történet tör felszínre, és feloldásra/megoldásra vár. A grofi coex-rendszerek értelmében van, hogy  nem is egy, hanem több jelenik meg, melyeknél rácsodálhozhatunk a bennünk szereplő hagymahéjak sokaságára. A vezető és a kérdező döntése, hogy melyiket vigye tovább, vagy az, hogy ezekkel ne foglalkozzunk, hanem maradjunk meg az archetípusok szintjénél.

 

Ajánlott irodalom:

 Stanislav Grof: A jövő pszichológiája – A pszichológia jövője

 

Kapcsolódó cikk:

Mire való a horoszkópállítás?

 

[xyz-ihs snippet=”Feliratkozasblogra”]