Primer direkció elvi alkalmazása

Szerző: | jún 12, 2016 | Asztrológia, Asztrológia haladóknak

Előző cikkünkben (melyet itt olvashatsz) a primer direkciót matematikai és geometriai szempontból tekintettük át. Hátra van a terjedelmileg kisebb, de lényegileg fontosabb rész: hogyan kell értékelni az egyes direkciókat? Ennek ismertetés inkább egy külön könyv anyaga lehetne, ezért itt csak a legalapvetőbb dolgok ismertetésére törekszünk.

A primer direkcióban azokat az elemeket, amelyeknek dirigált pozícióit az Egyenlítővel párhuzamos mozgatásukkal megkapjuk, összefoglaló néven szignifikátoroknak, azaz jelölőknek hívjuk. Ennek oka, hogy ezek jelölik azt, hogy a direkcióban jelzett esemény mely életterületen fog bekövetkezni, mely életterületre lesz hatással. A házcsúcsok esetében, ideértve a főtengelyeket is, ez egyértelmű – azon életterületeken, amelyeket az a ház képvisel, amelynek a csúcsai. A planéták esetében ennek megállapítása összetettebb módon történik; jelölői mindazon házak által képviselt életterületeknek, amelyekkel kapcsolatba hozhatók. Hogy egy-egy planéta mely házakkal tekinthető kapcsolatban állónak, ezt az ún. “morini 10 pont” határozza meg.

Természetesen egy-egy életesemény akár több életterülethez is köthető; például a házasságkötés, ami eleve a VII. ház jelentésköréhez tartozik, nem ritkán jelenthet egzisztenciális változást is a szülött életében, s emiatt a X. házhoz is tartozhat, ha ez a vonzata is jelentős.

A Radix képletnek azokat az elemeit, amelyekkel a  szignifikátorok kapcsolatba kerülhetnek a dirigálás folytán, és jelzik az egyes életterületeken változást okozó konkrét eseményeket, promisszoroknak, azaz ígérőknek nevezzük. Mivel konkrét cselekvést vagy bekövetkező esemény megtörténtét “ígérik” a direkcióban, s mint ilyenek, aktív, cselekvő energiák fellépését jelzik, ezért promisszor a radix képletnek csak olyan eleme lehet, amely maga is cselekvő energiákat képvisel; vagyis a planéták és azok fényszögei.

 

Annak megítéléséhez, hogy milyen jellegű esemény bekövetkezte várható a megállapított életterületen a promisszor (fényszög esetén a fényszöget vető planéta) több szintű vizsgálata szükséges:
 

  • mely házakhoz köthető (lokális helyzet):
  • milyen a kozmikus helyzete a Radixban,
  • mint planétának mi az alap jelentősége,
  • egyes nézetek szerint pedig azt is figyelembe kell venni, hogy ha a promisszor fényszög, akkor milyen jellegű (ezek szerint pl. a kvadrát kedvezőtlen eseményt jelentene, a trigon kedvezőt) – más nézetek szerint ennek nincs jelentősége, csak magának annak, hogy a szignifikátor és a promisszor között a kapcsolódás létrejön
  • az adott direkció által jelzett esemény a Radix vizsgálata szerint egyáltalán létrejöhet-e. Hiába éri el, például, a VII. ház csúcsa a Jupiter trigonját, amiből házasságkötésre lehetne következtetni, ha a Radix elemzése – vagy pusztán már a szülött életkörülményeinek ismerete – azt mutatja, hogy a szülött nem fog házasságot kötni egész életében.

 
Feltétlenül szükséges megjegyeznünk, hogy önmagában egy primer direkció létrejötte nem garantálja egy-egy esemény bekövetkezését; ezt a kisebb jelentőségű prognosztikai képleteknek, sőt, azok láncolatának is alá kell támasztania; vagyis, esemény bekövetkezte 100%-os biztonsággal csak akkor jelenthető ki, ha a direkció időpontjára érvényes solar, lunar és diurnal (éves, havi és napi) képletek is alátámasztják azt.

Végül azt kell még elmondanunk, hogy nem minden életeseményt jelöl primer direkció, hanem csak azokat, amelyek a szülött életében valóban jelentős változásokat hoznak; amikre azt lehet mondani, hogy bekövetkeztük után a szülött már nem úgy élt, mint addig. Így például az első csók élményének idejére nem érdemes primer direkciót keresnünk, mert ez megtörténhet direkció nélkül is (illetve, ha direkció is van az időpontjára, akkor más eseményre vonatkozik), de egy költözést, ami jelentősebb egzisztenciális változást hoz magával, vagy gyermek érkezését a családba, mindenképpen primer direkciónak kell jelölnie. Saját meglátásom szerint ha a szignifikátorunk házcsúcs, de főleg, ha főtengely, akkor ehhez azt is hozzá tehetjük, hogy az eseménynek gyors lefolyásúnak kell lennie, ami lehet egyetlen pillanat (mint például egy baleset), néhány óra (pl. műtét), de legfeljebb néhány nap (költözés). Az ennél hosszabb idő alatt végbemenő eseményeket, amit inkább már folyamatoknak kell neveznünk, azok a primer direkciók jelölhetik, amelykben a szignifikátor szerepét planéta tölti be – de ebben az esetben már nem zárható ki az sem, hogy az adott folyamatra nem primer, hanem szekunder direkciót fogunk találni.

 

Példa primer direkciós számításokra

 

Tegyük fel, hogy a szülött 30. születésnapjának környékére eső primer direkciókat keressük.

Ebben az esetben a direkciós ív: 30 *  0° 59´ 08.33˝ =  29° 34´ 10˝.

Tegyük fel, hogy a szülött Radixában az MC : Bika 20°, azaz 50° (Kos 0°-tól számítva). Az ehhez tartozó ARMC (asztrológiai táblázatokból kikereshető): 47°33´10˝.

Az ARMC-hez hozzáadva a direkciós ívet (29° 34´ 10˝ +  47°33´10˝) a dirigált ARMC 77°17´20˝ lesz. Az ehhez tartozó MC: 78°18´31˝, azaz Ikrek 18°18´31˝.

 

A Horizont és az Ekliptika keleti metszéspontja, az A.O. egyenlítői pozíciója mindig 90°-kal nagyobb, mint az ARMC, így a példánkban: 137°33´10˝.

Az Ascendens kiszámolásához  szükségünk van a születési hely földrajzi szélességére, tegyük fel, hogy ez most kereken 47°.

Szintén akár táblázatból kikereshetően is, az ezen a szélességi fokon, ehhez az A.O.-hoz kiszámolható Ascendens: 148°33´10˝ (azaz Oroszlán 28°33´10˝).

Az A.O.-hoz hozzáadva a direkciós ívet (29° 34´ 10˝ +  137°33´10˝)  a dirigált A.O. 167°17´20˝ lesz . Az ehhez tartozó dirigált Ascendens: 170°32´54˝ (Szűz 20°32´54˝).

 

Egy planéta direkciós mozgatásához egyszerűen hozzá kell adni a direkciós ívet a planéta egyenlítői hosszúságához (ezt az asztrológiai programok és táblázatok „rektaszcenzió” néven adják meg), míg az egyenlítői szélességét („deklináció”) változatlanul hagyjuk. Az így kapott ponton keresztül kell megszerkeszteni a direkciós planétához tartozó horizontot, de mivel ennek a szerkesztett horizontnak a mibenlétére is többféle elgondolás létezik, ennek a cikknek a keretei között részletes példák bemutatására nem vállalkozhatunk.
 
Dirigált planéta összevetése a promisszorral
 
Pernyei Gábor asztrológus

 

Pernyei Gábor

asztrológus és programozó

Időkód