Gondolom Te is találkoztál már olyan személyiséggel, aki jó társalkodó partner, minden társaságban megtalálható, stílusa könnyed, légies, jó a humora és könnyen kapcsolódik másokhoz. Ő levegős személyiség, melyről már előző cikkemben olvashattál (katt ide az olvasásához). De nézzük csak, hogy mit is okozhat az, ha valakiben túl súlyban van ez az elem a többi mellett, vagy pont hogy alig van benne, esetleg disszonánsan nyilvánul meg:
Akiben túlteng a levegő, felismerhető erős intellektuális beállítottságáról, könnyed kapcsolatteremtő képességéről. Ennek viszont hátulütője, hogy mindenhol jelen van, mindenről van véleménye, de ugyanakkor képtelen egy dologba belemélyedni.
A levegő alaktalan, mindig képes az adott közeg formáját felvenni. Ebből következik, hogy az erősen levegős személy túlzottan is idomul másokhoz, mindig azt mondja, amit a másik hallani akar, ezzel elvesztheti saját egyéniségét. Ez első körre szimpátiát vált ki másokból, viszont amint rájönnek, kiszámíthatatlannak, megbízhatatlannak tarthatják.
A levegős karakterek annak ellenére, hogy jó megfigyelőképességük segítésével jól kiigazodnak másokon, az érzelmekkel mégis hadilábon állnak. Ugyanis hajlamosak az érzelmek megélése helyett kívül maradni azon, ugyanakkor racionális alapokon jól megmagyarázzák mind maguk, mind mások számára, hogy ki mit is érez.
Amennyiben valakiben túlteng a levegő, lehet, hogy sziporkázóbbnál sziporkázóbb ötletekkel áll elő, de sajnos ez még önmagában kevés a megvalósításhoz. Ehhez ugyanis vagy szüksége van a tüzes cselekvésre, vagy a földies gyakorlatias/praktikus gondolkodásra, mert különben szavai elvésznek a ködben.
Ugyanakkor amennyiben valakinél pont, hogy kevés vagy esetleg hiányzik a levegő, előjönnek nála levegő elem erényeinek hiánya. Például előfordulhat, hogy kapcsolatteremtésben merev, ami megnyilvánulhat úgy is, hogy fárasztja az „üres fecsegés”, csak a komoly témákról tud beszélni, vagy egy társaságban nehezen észrevehető. Ekkor inkább saját gondolataiba/érzelem világába mélyed el, mintsem másokkal próbálna meg kapcsolódni. Vagy ámbár meg van benne a kezdeményezőkészség, mégis megnyilvánulásában erőszakos, udvariatlan, esetleg lekezelő.
Az is előfordulhat, hogy az ilyen személy nyomás alatt leblokkol, és nem tudja „kidumálni magát”. Emellett nem érti a vicceket, melyek a gondolkodásbeli csavarokon alapszanak, más esetekben is nehezen kapcsol.
Másik problematikája lehet, hogy érzelmei, intuíciója vezeti, vagy a dolgok gyakorlati hasznát nézi, ugyanakkor képtelen döntéseinek elméleti háttérét megérteni.
Amikor egy személynél a levegő elem disszonánsan működik, előfordulhat, hogy ámbár sokat agyal, mégis értelmetlen ötletei vannak, melyek vagy meg sem lehet valósítani, vagy nincs gyakorlati haszna. Ebből következik, hogy ha környezte elutasítóan viselkedik vele, úgy érzi, hogy ő a „meg nem értett zseni”.
A levegős emberek rengeteget tudnak beszélni, kifejezetten jól tudnak rizsázni, mellyel akár másokat is levesz a lábukról. Viszont ha az elmondottak hátterét megkapirgáljuk, lehet, hogy kiderül az egész csak egy értelmetlen halandzsa volt.
Levegős személyiség ugyanakkor kellemetlenné válhat, amikor kérdéseivel, vájkálásával, kritikus megnyilvánulásaival mások határait lépi át. Hajalmos arra, hogy szételemezze mind magát, mind másokat.
Legrosszabb esetben, ha a levegős személyből hiányzik a víz empatikus képessége, kegyetlenül hideggé, és számítóvá válhat, ő a nagy taktikus.
Kapcsolódó cikkek:
VÍZ
VÍZ elem problematikája
TŰZ elem
TŰZ elem problematikája
LEVEGŐ elem